Poradnie specjalistycznee
Zapraszamy na wizytę.
Kardiologiczna
"Największy seryjny zabójca XXI wieku" to choroby serca i układu krążenia, które powodują aż 52% zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Choroby serca rozwijają się najczęściej o osób po 40 roku życia, u których występują tzw. czynniki ryzyka takie jak: palenie tytoniu, nadwaga, siedzący tryb życia, hyperlipidemia , cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne (występowanie tej samej choroby serca u członków rodziny).
MedicusKutno, 2018-04-13
Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby serca i układu krążenia, ponieważ leczenie we wczesnym stadium daje najlepsze wyniki i zapobiega wystąpieniu powikłań choroby prowadzących do kalectwa lub śmierci.
Kardiologia
Kardiologia to dyscyplina medyczna, która zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego.
To jedna z ważniejszych dyscyplin medycyny, w obecnych czasach, gdy choroby układu krążenia przybrały formę epidemii i są odpowiedzialne za około połowę zgonów.
Kardiologia to nauka nie tylko o sercu, ale także o całym układzie krążenia, a więc tętnicach, żyłach, ciśnieniu tętniczym często powiązana z innymi dziedzinami medycyny jak angiologia,gastroenterologia, pulmonologia.
Należy bowiem pamiętać że istnieje wiele schorzeń nie związanych bezpośrednio z sercem , które dają objawy chorób układu sercowo-naczyniowego.
Kiedy warto pójść do kardiologa?
Ryzyko wystąpienia dysfunkcji serca i układu naczyniowego urasta w obecnym świecie do skali choroby cywilizacyjnej. Takie czynniki jak niezdrowy tryb życia, stres, złe odżywianie, a także uwarunkowania genetyczne, powinny stać się impulsem do wizyty u kardiologa.
Zawał to nie wyrok
Osiągnięcia współczesnej kardiologii i kardiochirurgii pozwalają zerwać ze stereotypami, według których jakiekolwiek schorzenia układu krwionośnego to pewny wyrok śmierci.
Obecnie nawet ludzie po zawałach są w stanie funkcjonować normalnie i cieszyć się życiem. Ważne przy tym jest nie tylko leczenie, ale także profilaktyka oraz okresowe badania.